Patron Szkoły Podstawowej w Karwi

kpt. Jan Kazimierz Kuczyński

[]

Jan Kazimierz Kuczyński urodził się dnia 7 września 1907 roku w Częstochowie. Absolwent Szkoły Morskiej w Tczewie - oficer Marynarki Handlowej, kapitan, instruktor żeglarstwa morskiego. Autor pierwszych w Polsce licznych źródłowych podręczników żeglarskich.

Do najbardziej znaczących jego prac należą: "Manewrowanie jachtem żaglowym" (1932), "Praktyczne wiadomości z astronomii żeglarskiej" (1932), "Jachtowa praktyka morska" (1933), "Roboty linowo-żaglowe" (1935), "Jachtowa żegluga morska" (1939).

Współtwórca idei szkolnictwa morskiego w okresie międzywojennym. Inicjator rozwoju harcerskiego żeglarstwa oraz zakupu flagowego szkunera ZHP "Zawisza Czarny", którego kierował przebudową i został jego pierwszym kapitanem. Wychowawca całego szeregu wybitnych żeglarzy i późniejszych oficerów Marynarki Handlowej.

Z chwilą wybuchu II wojny światowej w dniu 1 września 1939 roku zgłosił się na ochotnika do I Baonu Obrony Narodowej. Walczył na przedpolach Gdyni, zgłaszając się do Ochotniczej Kompanii Szturmowej mającej na celu przyjście z pomocą obrońcom Westerplatte.

Po upadku Gdyni walczył w obronie licznych miejscowości na Kępie Oksywskiej, w ostatnim okresie w I Batalionie Pułku Strzelców Pomorskich pod dowództwem kapitana Wysockiego. Poległ po ataku na bagnety w dniu 14 września 1939 pod Kosakowem w wieku 32 lat.

Jego nazwisko zostało uwiecznione na honorowej tablicy poległych w latach 1939 - 1945 członków Harcerskiego Kręgu Morskiego oraz honorowej tablicy poległych marynarzy PLO w Gdyni.

Chorągiew Gdańska ZHP uczciła pamięć tego zasłużonego żeglarza, instruktora, wychowawcy oraz autora podręczników żeglarskich poprzez nazwanie jego imieniem flagowego jachtu gdańskich harcerskich żeglarzy morskich "Janek Kuczyński", a szereg drużyn wodniackich uznało go za swego patrona.

Hymn Szkoły

Podróży morskich dziwny cud,
Powraca syn ziemi do starych wód,
Rozgrzewa serca pieśń żeglarska,
Porywa w nieznane harcerski stan.


Ref. Przez morza i oceany,
Płynie "Zawisza Czarny"
Cumuje przy naszych brzegach,
Kapitana widzimy przy rejach.


Kaszubskie modły niesie lud,
Za tych, co polegli u morza wrót,
Młodego druha walki czas,
Na zawsze w pamięci zostanie w nas.


Ref. Przez morza i oceany,
Płynie "Zawisza Czarny"
Cumuje przy naszych brzegach,
Kapitana widzimy przy rejach.


słowa: Andrzej Stanisław Schmidt, muzyka: Jerzy Łysk